time

Çalışma Saatleri 09:00 - 19:00

phone

Telefon 0252 612 11 66

ZEHİRLENME VE ARI SOKMASI

ZEHİRLENME VE ARI SOKMASI
23 - Mart - 2020

ZEHİRLENME

Ani hareketsizlik,dengesizlik,kusma,ishal zehirlenme belirtisidir.Çeşitli birçok kimyasal maddeler zehirlenmeye sebep olabilir.Köpeğinizin neden zehirlendiğini araştırmak veterinere tedavi konusunda kolaylık sağlayacaktır.
* Zehirlendiğine inandığınız yerden köpeği uzaklaştırın ve olası diğer hayvanlar ile çocukların başka bir zehirlenmeye sebep olmaması için çevre güvenliğini sağlayın.
* Veteriner Hekiminize telefon ederek belirtileri söyleyin ve tavsiyelerini uygulayın.
* Zehirlendiğine inandığınız maddeyi veya maddeleri Veteriner Hekiminize söyleyiniz ve köpeğinizi Veteriner Hekiminize götürürken bu maddeleri de yanınızda götürünüz..

ARI SOKMASI

Yaz ayları boyunca arılara ve böceklere karşı dikkatli olun.Köpekler meraklı burunlarını ve ağızlarını her yere sokabilirler.Bu bir böcek yuvası yada arı kovanı olabilir.Arı yada böcek sokması lokal yada vücudun tümü üzerinde belirtiler gösterebilir.Sokulan yerde şişkinlik veya vücudun şişmesi,köpeğin inlemesi yada sokulan bölgeyi köpeğin ısırmaya çalışması genel sinyallerdir.Eğer ağız bölgesinde bir ısırma oldu ise salya artış gösterecektir.
* İğneyi bulmaya ve cımbız yardımı ile çıkarmaya çalışın.Bunu yaparken çok fazla deriyi sıkmamaya özen gösterin.Böcekler iğnelerini soktukları yerde bırakmazlar.Bunun için köpeğinizin ısırıldığını tahmin ettiğiniz yerde araştırma yaparak hangi böceklerin bulunduğunu saptayın.
* Köpeğiniz yerden kalkamıyor ve nefes almakta zorlanıyor,dişetleri solgun pembe görünüşlü ise değişik ve acil yardım gerektiren bir reaksiyon gösteriyor hemen Veteriner Hekiminize götürün.

 

E-Bülten